Πρωτοσέλιδο Αθλητικά ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - Θέλει την πρόκριση, στην επόμενη φάση του Κυπέλλου
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - Θέλει την πρόκριση, στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 28 Νοεμβρίου 2017 11:02

athlitika28 11 17

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θέλει να πάρει στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος σήμερα Τρίτη, αντιμετωπίζει τον Άρη, γνωρίζοντας πως του αρκεί να μη χάσει.

Μπορεί το έργο των Ηπειρωτών να μην είναι εύκολο, όμως, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε να αφήσει αρκετούς βασικούς εκτός δείχνοντας πως για εκείνον προτεραιότητα είναι ξεκάθαρα το πρωτάθλημα.

Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Περιστερίδη, έξι μήνες μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, τον Μάιο του 2017.

Ο Έλληνας γκολκίπερ είχε υποστεί ρήξη χιαστού στις αρχές Μαίου και έκτοτε είχε μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης. Πλέον όμως έξι μήνες μετά επιστρέφει και το πιθανότερο είναι πως θα αγωνιστεί και βασικός στο παιχνίδι με τον Άρη.

Την ίδια ώρα ο Γιάννης Πετράκης άφησε εκτός μάχης για λόγους ξεκούρασης τους Βελλίδη, Λίλα, Μπουκουβάλα, Μαυροπάνο και Μιχαήλ ενώ εκτός έμειναν και οι Νικολιάς, Ροντρίγκεζ, Βενετικίδης και Ζώγκος.

Η 19μελής αποστολή του ΠΑΣ Γιάννινα αποτελείται από τους: Γιαννίκογλου, Περιστερίδης, Ντόλοβατς, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μανθάτης, Τζημόπουλος, Ζαχαρός, Γιάκος, Γαρουφαλιάς, Κόντε, Ναδάλες, Μπετρά, Μπέριος, Καρανίκας, Κοζορώνης, Χαλκιαδάκης, Σολτάνι, Βιδάλ.

Ο ΠΑΣ πρέπει να πάρει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας για να προκριθεί στην επόμενη φάση, ενώ με νίκη δεν αποκλείεται να τερματίσει και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την αναμέτρηση ορίστηκε να διευθύνει ο Αρετόπουλος του Συνδέσμου Τρικάλων, με βοηθούς τους Δίπλαρη από τον σύνδεσμο Καρδίτσας και Σάββα από το σύνδεσμο Σερρών.

Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Τζουμαλάκης επίσης από το σύνδεσμο Σερρών.

Η ισοπαλία

Στο μεταξύ, παίκτες και προπονητής, είναι «πεισμωμένοι» μετά από ένα ακόμη ισόπαλο παιχνίδι.

Το ματς ανάμεσα στον ΠΑΣ και την Ξάνθη, έληξε 1-1. Ο ΠΑΣ Γιάννινα  προηγήθηκε στο 49ο λεπτό με τον Πέδρο Κόντε, αλλά τρία λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου ο Έρικ Γέντρισεκ έσωσε το βαθμό για την ομάδα της Θράκης, που τρέχει ένα αήττητο σερί τριών αγώνων και διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Αφού στο 12ο λεπτό ο Γέντρισεκ δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Βελλίδη, οι παίκτες του Πετράκη επέβαλαν την κυριαρχία τους και στο 38΄ ο Κόντε ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς να πετάξει την μπάλα κόρνερ, στην προσπάθεια που επιχείρησε. Στο επόμενο λεπτό το δυνατό σουτ του Μανθάτη εκτός περιοχής έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Οι Ηπειρώτες ξεκίνησαν πολύ επιθετικά το δεύτερο ημίχρονο, κι αφού στο 48ο λεπτό ο Κόντε βρήκε στην περιοχή τον Σολτάνι κι εκείνος σούταρε μόλις άουτ, στο 49΄ ο Ισπανός επιθετικός των γηπεδούχων άνοιξε το σκορ: ο Τζημόπουλος έβγαλε την κάθετη, ο Κόντε βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση, σημειώνοντας το έκτο τέρμα στην εφετινή Λίγκα και συνολικά έβδομο την τρέχουσα περίοδο.

Οι ενδείξεις έπειθαν ότι ο ΠΑΣ θα φτάσει στο τρίποντο και θα υπερκεράσει τους Θράκες ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση, αλλά ο Γέντρισεκ είχε αντίθετη άποψη και την κατέθεσε στο 87΄, όταν ο πρώτος σκόρερ της Ξάνθης με ωραία κίνηση υποδέχθηκε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και μπαίνοντας σε αυτή νίκησε τον Βελλίδη.

Ο Γιάννης Πετράκης παραδέχτηκε εμμέσως στη συνέντευξη Τύπου ότι η αλλαγή του Ευριπίδη Γιάκου δεν έπρεπε να γίνει, αλλά τα έβαλε και με την έλλειψη ρέντας της ομάδας του, που δέχεται απρόσμενα γκολ, χωρίς ο αντίπαλος να πιέζει.

«Με τον Παναιτωλικό δείξαμε χαρακτήρα, γιατί βγάλαμε κάποιες φάσεις μετά την ισοφάριση που μας έκανε. Σήμερα είχαμε καλή στάση, αλλά με μια ευκαιρία του αντιπάλου φάγαμε το γκολ. Δεν είναι θέμα ψυχολογίας. Δεν γίνεται να έχουμε χαρακτήρα και να τον χάνουμε. Το τελευταίο διάστημα τρώμε απρόσμενα γκολ. Είναι όμως κι αυτό μέσα στη δουλειά μας και μόνο με σκληρή δουλειά μπορεί να αλλάξει», σημείωσε, μεταξύ άλλων.

papastratos300x250