Με αισιοδοξία για την πρόκριση Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 22 Σεπτεμβρίου 2017 09:07

pas logo22 9 17

Ο ΠΑΣ πήρε ισοπαλία 1-1 με τον Πανιώνιο εκτός έδρας για το Κύπελλο

Ο καλός ΠΑΣ ήταν μία ακόμα φορά εκεί και κατάφερε να πάρει ισοπαλία 1-1 από τον Πανιώνιο στο Κύπελλο. Το αποτέλεσμα αυτό στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης χτες το απόγευμα ανοίγει περισσότερο το δρόμο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι παίχτες του ΠΑΣ με ηγέτες τους Βιδάλ και Γιάκο στο β’ ημίχρονο έφτασαν στην πολύτιμη ισοφάριση και συνολικά κυριάρχησαν στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Το γκολ του Γιάκου στο 83’ έδωσε τον βαθμό που χρειάζεται για μία καλύτερη συνέχεια στον όμιλο, στον οποίο μετέχουν ο Άρης και ο Παναιγιάλειος.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και δημιούργησαν αρκετές φάσεις στην εστία του Γιαννίκογλου που έκανε ντεμπούτο με τον ΠΑΣ, όπως και οι Φρανκ Μπετρά και Αλέξανδρος Αποστολόπουλος.

Ευτύχησαν δε, να προηγηθούν στο 23’ με τον Σπιριντόνοβιτς που αξιοποίησε την προσπάθεια του Χατζισαφί.

Η ομάδα του ΠΑΣ άλλαξε προς το καλύτερο στο δεύτερο μέρος και με ηγέτες τους Βιδάλ και Γιάκο, που πέρασε στη θέση του Κοζορώνη, και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 83’ όταν μετά από κόρνερ του Βιδάλ, ο Μαυροπάνος έπιασε την κεφαλιά και ο Γιάκος με πλασέ έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Αστράς, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντάς (65΄ Πινιώτης), Ταπόκο (76΄ Γεσίλ), Κόρμπος, Σαββίδης (65΄ Λάμπρου), Σπιριντόνοβιτς, Χατζισαφί, Μασούρας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Ναδάλες (9΄ Καρανίκας), Σκόνδρας, Μπέριος, Μαυροπάνος, Λίλα, Κοζορώνης (46΄ Γιάκος), Μανθάτης, Βιδάλ, Μπετρά (60΄ Σολτάνι).

papastratos300x250