«Διπλό» στην Τούμπα με υπογραφή Πασχαλάκη! Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 10 Ιανουαρίου 2017 12:09

pasxalakis 10 1

Δώρο στον Γιάννη Πετράκη, η νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα, επί του ΠΑΟΚ

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη με 0-1, σημείωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην παγωμένη Τούμπα επί του ΠΑΟΚ.

Το γκολ του Τζημόπουλου στο 16ο λεπτό ήταν αρκετό για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη ώστε να κάμψει την αντίσταση του Δικεφάλου του βορρά, ο οποίος έχασε κι άλλο έδαφος στην προσπάθειά του να φτάσει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη έκαναν το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους για την ονομαστική του εορτή μία ημέρα νωρίτερα αφού αξιοποίησαν μία από τις λίγες τελικές προσπάθειες που είχαν στο ματς, με τον Γιάννη Τζημόπουλο στο 16' (σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά την ‘οβίδα’ του στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο), ενώ είχαν σε εκπληκτική ημέρα τον γκολκίπερ Πασχαλάκη ο οποίος «κατέβασε τα ρολά» από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Πέλκας, Τζάλμα Κάμπος, Κουλούρης, Αθανασιάδης, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ και Λέοβατς είχαν όλοι τους εξαιρετικές στιγμές για να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα και να... ξεμπλοκάρουν τον «Δικέφαλο» από το αδιέξοδο στο οποίο είχε βρεθεί αλλά ο κίπερ της ομάδας του Ηπείρου ήταν σε τρομερή ημέρα και ουσιαστικά χάρισε σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό αυτή την τεράστια νίκη στον ΠΑΣ.

Φυσικά, εύσημα πρέπει να αποδοθούν και στον Τζημόπουλο, ο οποίος λίγες ημέρες μετά το εντυπωσιακό γκολ που είχε πετύχει στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο σκόραρε και στην Τούμπα, νικώντας τον Γλύκο στο 16ο λεπτό με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του κίπερ του ΠΑΟΚ.

Σπουδαία νίκη

Στην εξαιρετική εμφάνιση του Πασχαλάκη, αλλά και στον παράγοντα τύχη που είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα, στάθηκε ο Γιάννης Πετράκης κατά τη συνέντευξη Τύπου.

«Μια σπουδαία νίκη για την ομάδα μας. Αυτή η νίκη αποκτά μεγάλη αξία γιατί συνέβη απέναντι σε μια ομάδα με ποιότητα, σχέδιο, ταλέντο και χημεία. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Καταφέραμε να προηγηθούμε αλλά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολλά προβλήματα. Δυο παράγοντες ήταν καθοριστικοί για τη νίκη μας. Ο Πασχαλάκης και η τύχη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλές αμυντικές συνεργασίες με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Στο  δεύτερο ημίχρονο περιορίσαμε τον ΠΑΟΚ, παίξαμε ανοιχτό γήπεδο και βγάλαμε συνεργασίες. Κάναμε το παιχνίδι που μας βολεύει. Σ’ αυτό βοήθησε και η πίεση και το άγχος που είχε ο ΠΑΟΚ», σημείωσε, ενώ για το αν έπαιξε ρόλο το ότι δεν λειτούργησε η δεξιά πλευρά του ΠΑΟΚ, τόνισε: «Μελετήσαμε τον ΠΑΟΚ αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλή αμυντική συμπεριφορά και ο ΠΑΟΚ έβγαλε πολλές ευκαιρίες και από δεξιά. Στο δεύτερο ήμασταν πιο σοβαροί και περιορίσαμε τις ευκαιρίες του αντιπάλου».

Ξεκίνησε η προετοιμασία για το αυριανό ματς

Στο μεταξύ, από χθες ξεκίνησε η προετοιμασία για το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Πλατανιά για το κύπελλο, με τον Γ. Πετράκη να αντιμετωπίζει νέα προβλήματα τραυματισμών.

Οι Λίλα και Γαρουφαλιάς που αντικαταστάθηκαν στην Τούμπα θα είναι σίγουρα απόντες από το αυριανό παιχνίδι, όπως και ο Μπέριος.

Το διάστημα όμως της απουσίας τους δεν έχει ακόμη καθοριστεί. Στον αντίποδα, κανονικά έβγαλε τη χθεσινή προπόνηση ο Κόντε, που θα είναι στη διάθεση του Πετράκη αν και δύσκολα θα ξεκινήσει στο βασικό σχήμα.

Επιστρέφει επίσης ο Ζάιρο, που εξέτισε την ποινή της τιμωρίας του.

Σφυρίζει ο Τσαμούρης

Διαιτητής της αυριανής αναμέτρησης θα είναι ο Τσαμούρης από το σύνδεσμο Πειραιά, με βοηθούς τους Σταυρουλάκη και Βλάσση των συνδέσμων Ρεθύμνου και Λασιθίου αντίστοιχα.

Τέταρτος ορίστηκε ο Σωτηριάδης, επίσης από το Σύνδεσμο Λασιθίου.

papastratos300x250